Kočičí domácnost

18.04.2016

Stručný souhrn toho, co Vás čeká a nemine, než (když) si přivezete první kočku domů. 

Měsíční náklady na 1 kočku za krmení a stelivo se pohybují kolem 800-1200 Kč, za dvě 1200-2000 Kč, na roční očkování si přichystejte 400-500 Kč za zvíře, očkování proti vzteklině stojí 150 Kč, odčervení vyjde na cca 100 Kč.

Stabilní škrábadlo stojí od 2 000 Kč nahor, ty levnější vydrží jen několik měsíců, než se rozpadnou, a co hůř, nestabilní škrábadlo je pro kočku nebezpečné. Kvalitní škrábadlo vydrží roky v původním stavu.

Kočičí toaleta - od 100 Kč za obyčejnou vaničku až po několikatisícikorunové kryté, automaticky se čistící, dizajnové... Potřebujete jich o jednu víc, než je koček v bytě a u vícepatrového domova v každém, pro kočku dostupném patře aspoň jednu. Jednou za měsíc je nutné všechno stelivo odstranit, toaletu vyčistit a vydezinfikovat a dát úplně nové čisté stelivo. Taoalety se vyklízí min. 1x denně.

Hřeben a kartáč dostane každý odchovanec do výbavičky. Další vhodné typy na vyžádání ukážu.

Šampón? Norské lesní kočky není nutné koupat, jejich srst je nízkoúdržbová a nesmáčivá. U výstavně vedených zvířat vhodnou kosmetiku doporučím, připravuji nasucho pudrem (asi 1200 Kč za kosmetiku na několik let aktivního vystavování).

Hračky... Někdy je nejlepší smuchlaná účtenka z nákupu, jindy ocení peříčka, chrastící míčky nebo myšky, udičky, tunely... Ročně za kočičí hračky utratím asi 1200 Kč, a to se snažím neutrácet zbytečně.

Zabezpečení oken, balkónu a zahrady - nutné investice řádově v tisících, obvykle jednorázové.

Kytky - před pořízením kočky si prosím sepiště seznam všech kytek a jejich názvy, mnohé okrasné pokojové kytky jsou pro kočku jedovaté. Buď kočky nebo tyto kytky v daném prostoru. Bytová kočka okusuje všechny kytky. Kočky potřebují okusovat trávu, případně mladý ječmen, milují vůni šanty kočičí. Nedoporučuji šáchory: Cyperus zumula ani Cyperus alterniformis, protože z nich kočky zvrací a při kažodenní konzumaci se jim poškozují ledviny.

Veterinář - Screeningové vyšetření srdce a ledvin ultrazvukem vyjde na 1 000-2 500 Kč, v závislosti na lokalitě a veterináři. Laboratorní vyšetření krve vč. panelu slinivky a jater stojí kolem 700 Kč + odběr, genetické testy stojí kolem 45 € za test + odběr u veterináře.

Přípravky na odblešení - vždy si u veterináře ověřte vhodnost pro kočky, protože permethrin zabije blechy i s kočkou. Vhodné jsou pipety Fypryst, Fipron, Frontline Combo pro kočky, Stronghold. Broadline, Bravecto, tablety Comfortis. Účinnost se liší, v současnosti je 100% spolehlivý Bravecto a Comfortis, vysoce splehlivé jsou kombinované přípravky Frontline Combo, Stronghold a Broadline.

Přípravky na odčervení - dávkujte pod veterinárním dohledem podle aktuální hmotnosti zvířete. Při silném začervení volte šetrnější přípravky, aby se paraziti vyloučili z těla ven a nedošlo k otravě kočky zabitím parazitů uvnitř jejího těla.

Krmení - kočka je výlučný masožravec a dokáže zpracovat bílkoviny a tuky jen ze živočišných zdrojů. Nemá chuťové pohárky pro sladkou chuť. Kvalitní krmení prodlouží její život. Moje odchovy jsou naučeny na granule, kvalitní masové konzervy a syrové maso, vnitřnosti a kosti. 

Voda - kočka potřebuje denně přístup k čisté čerstvé vodě, nejlépe z více zdrojů. Nerada pije z misky, která je u krmiva. U koček na granulích je na místě zvážit fontánku, která podporuje příjem tekutin.

Značkování - sebevědomé zdravé zvíře v psychické pohodě nemá důvod si označovat výsostné teritorium močí nebo stolicí, chodí si na toaletu. Pokud nastane změna, je nezbytné vyloučit zdravotní problém nebo případně protest či projev strachu. Současně prosím kontaktujte chovatele, bude Vám nápomocný, zná rodiče Vaší kočky. Značkovat mohou jak kocouři, tak kočky. 

Ústní hygiena kočky - kočky krmeny konzervovanou a/nebo granulovanou stravou potřebují aspoň 1x týdně umýt zuby zubním gelem. Kočky na syrové stravě dostávají řasu kelp na poporu odstraňování plaku. Dech zdravé kočky nepáchne. 

Línání - Kočky línají obvykle v březnu, v průběhu 2-3 týdnů ztratí většinu podsady (cca 0,5 kg). V tomto období je vhodné je častěji česat (u mých odchovů 2x týdně) a v případě zvracení smotků chlupů (trichobezoárů) nabídnout syrový žloutek 1x za 1-2 dny, obalí chlupy a urychlí jejich vyloučení stolicí.