Zvíře s PP

Průkaz původu (PP) je dokladem o původu zvířete, jeho předcích, v České republice je to jeho rodný list a občanský průkaz současně. Ve FIFé a v ČSCH (národní člen FIFé) každé kotě narozené registrovanému chovateli v chovatelské stanici dostane svůj PP. 

Chovatel musí dodržovat Chovatelský řád a další nařízení, která se částečně promítají do pořizovací částky za kotě. 

Náklady chovatele:

  • pořízení chovných jedinců s PP, v případě krytí mimo svou CHS poplatek za krytí
  • veterinární osvědčení o způsobilosti k chovu (absence kýly u obou pohlaví, řádně zestouplá varlata u kocoura)
  • genetické testy chovných jedinců 1x za život (GSD-IV je povinný u NFO, testuji také PK deficit) 
  • testy na chovatelsky významná infekční onemocnění před krytím, případně po něm (FIV, FeLV, Streptococcus canis, chlamydie, giardie, trichomonády...), 
  • screeningová vyšetření (1x ročně odběry krve a moči, 1x za 2 roky scan srdce a scan ledvin)
  • kvalitní strava odpovídající potřebám chovného zvířete
  • pravidelná vakcinace šetrnými vakcinami (Mérial Purevax RCPCh a proti vzteklině Mérial Rabies nebo Nobivac Rabisin)
  • pravidelné koprologické vyšetření všech zvířat a/nebo pravidelné odčervení všech členů domácnosti
  • pravidelné ošetření proti zevním parazitům
  • studium v oblasti chovu koček, genetiky, hygieny, infekčních nemocí, vrozených a vývojových vad koček, chování koček (etologii)
  • jednorázový poplatek za zřízení CHS (v ČR 1 800 Kč) a roční členské příspěvky (300-500 Kč)

Náklady spojené s odchovem koťat:

  • vyšetření chovné kočky (a kocoura) před krytím na infekční nemoci, odčervení, případně očkování, před prvním krytí na veterinární ověření způsobilosti k chovu a na genetické nemoci
  • (případný) poplatek za krytí mimo CHS a náklady na cestu za kocourem
  • zvýšené nároky na množství a kvalitu stravy u březí a kojící kočky, posléze i u koťat, příkrmy pro koťata a pro březí kočku
  • zvýšená spotřeba čistících a dezinekčních prostředků po dobu odchovu koťat
  • 3x odčervení vrhu + kočky, 2x naočkování vrhu Mérial RCPCh
  • očipování koťat a vystavení PetPassů
  • odeslání krycího listu a zaplacení vystavení PP koťat (150 Kč / PP v ČR)
  • nákup výbavičky do nových domovů
  • otestování všech koťat na FIV a FeLV před odchodem do nového domova
  • vykastrování koťat určených na mazlíčka
  • otestování koťat určených do chovu na genetické poruchy (GSD-IV a PK deficit)
  • koťata cestující do zahraničí jsou navíc očkována proti vzteklině (Mérial Rabies / Nobivac Rabisin)
  • konzultace znění kupní smlouvy s právníkem

Nekomplikovaný odchov pětihlavého vrhu mě vyšel na 100 000 Kč do jejich věku 13 týdnů, za krytí jsem neplatila, kocoura jsem měla doma. Cena za kotě pokryje jen část nákladů chovatele. Do ceny za kotě nepromítám náklady na držení kocoura, za výstavní úspěchy rodičů a podobně... 

Požadovaná kupní cena je vyvážena tím, že dostáváte umazlené, plně socializované kotě, které je zvyklé na suché, vlhké i syrové krmení, má vyrovanou přátelskou povahu, je zvyklé na lidi, děti, psy, návštěvy, veterináře a je (pokud pro to má exteriér a povahu) připaveno na výstavy. 

Kotě odchází se zárukou zdraví a doporučeným dietním a denním režimem pro rozvoj jeho dovedností, povahy a udržení pevného zdraví v budoucnosti a chovatelským servisem po zbytek života (chovatele). 


Kočičí domácnost

Měsíční náklady na 1 kočku za krmení a stelivo se pohybují kolem 800-1200 Kč, za dvě 1000-1500 Kč, na roční očkování si přichystejte 400-500 Kč za zvíře, očkování proti vzteklině stojí 150 Kč, odčervení vyjde na cca 100 Kč. 

Stabilní škrábadlo stojí od 2 000 Kč nahor, ty levnější vydrží jen několik měsíců, než se rozpadnou, a co hůř, nestabilní škrábadlo je pro kočku nebezpečné. Kvalitní škrábadlo vydrží roky v původním stavu. 

Kočičí toaleta - od 100 Kč za obyčejnou vaničku až po několikatisícikorunové kryté, automaticky se čistící, dizajnové... Potřebujete jich o jednu víc, než je koček v bytě a u vícepatrového domova v každém, pro kočku dostupném patře aspoň jednu. Jednou za měsíc je nutné všechno stelivo odstranit, toaletu vyčistit a vydezinfikovat a dát úplně nové čisté stelivo. Taoalety se vyklízí min. 1x denně. 

Hřeben a kartáč dostane každý odchovanec do výbavičky. Další vhodné typy na vyžádání ukážu. 

Šampón? Norské lesní kočky není nutné koupat, jejich srst je nízkoúdržbová a nesmáčivá. U výstavně vedených zvířat vodnou kosmetiku doporučím, připravuji nasucho (asi 1200 Kč za kosmetiku). 

Hračky... Někdy je nejlepší smuchlaná účtenka z nákupu, jindy ocení peříčka, chrastící míčky nebo myšky, udičky, tunely... Ročně za kočičí hračky utratím asi 1200 Kč, a to se snažím neutrácet zbytečně. 

Zabezpečení oken, balkónu a zahrady - nutné investice řádově v tisících, obvykle jednorázové. 

Kytky - před pořízením kočky si prosím sepiště seznam všech kytek a jejich názvy, mnohé okrasné pokojové kytky jsou pro kočku jedovaté. Buď kočky nebo tyto kytky v daném prostoru. Bytová kočka okusuje všechny kytky. Kočky potřebují okusovat trávu, mladý ječmen, šáchory: Cyperus zumula nebo Cyperus alterniformis. Je vhodné jim nabídnout kočičí kytky k dispozici. 

Veterinář - Screeningové vyšetření srdce a ledvin ultrazvukem vyjde na 1 000-2 500 Kč, v závislosti na lokalitě a veterináři. Laboratorní vyšetření krve vč. panelu slinivky a jater stojí kolem 700 Kč, genetické testy stojí kolem 40 € za test + odběr u veteriánáře. 

Přípravky na odblešení - vždy si u veterináře ověřte vhodnost pro kočky, protože permethrin zabije blechy i s kočkou. Vhodné jsou pipety Fypryst, Fipron, Frontline Combo pro kočky, Stronghold. Broadline, Bravecto, tablety Comfortis. Účinnost se liší, v současnosti je 100% spolehlivý Bravecto a Comfortis, vysoce splehlivé jsou kombinované přípravky Frontline Combo, Stronghold a Broadline. 

Přípravky na odčervení - dávkujte pod veterinárním dohledem podle aktuální hmotnosti zvířete. Při silném začervení volte šetrnější přípravky, aby se paraziti vyloučili z těla ven a nedošlo k otravě kočky zabitím parazitů uvnitř jejího těla.  

Krmení - kočka je výlučný masožravec a dokáže zpracovat bílkoviny a tuky jen ze živočišných zdrojů. Nemá chuťové pohárky pro sladkou chuť. Kvalitní krmení prodlouží její život. 

Voda - kočka potřebue denně přístup k čisté čerstvé vodě, nejlépe z více zdrojů. Nerada pije z misky, která je u krmiva. U koček na granulích je na místě zvážit fontánku, která podporuje příjem tekutin. 

Značkování - sebevědomé zdravé zvíře v psychické pohodě nemá důvod si označovat výsostné teritorium močí nebo stolicí, chodí si na toaletu. Pokud nastane změna, je nezbytné vyloučit zdravotní problém nebo případně protest či projev strachu. Současně prosím kontaktujte chovatele, bude Vám nápomocný, zná rodiče Vaší kočky.

Ústní hygiena kočky - kočky krmeny konzervovanou a/nebo granulovanou stravou potřebují aspoň 1x týdně umýt zuby zubním gelem. Kočky na syrové stravě dostávají řasu kelp na poporu odstraňování plaku. Dech zdravé kočky nepáchne. 

© 2016-2022 Leo borealis CZ, všechna práva vyhrazena --- Poslední aktualizace 12.09.2022
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky